UA-139466830-1
adanaliyik.net

3 hakime ikinci kez ihraç çıktı

Spread the love

Adana ve Hatay’da gerçekleşen MİT tırları kumpası döneminde Adana Cumhuriyet Başsavcısı olan ve sonraki süreçte 22,5 yıl hapis cezası alan Süleyman Bağrıyanık, kendisini arayıp kanunları hatırlatan ve Başbakanlık izni olmadan araçların durdurulup aranamayacağını söyleyen dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Bakanlık Müsteşarı Kenan İpek ile olan telefon görüşmelerini yasadışı şekilde kayıt altına almış, sonrasında ‘mağdur’ […]

3 hakime ikinci kez ihraç çıktı
Spread the love

Adana ve Hatay’da gerçekleşen MİT tırları kumpası döneminde Adana Cumhuriyet Başsavcısı olan ve sonraki süreçte 22,5 yıl hapis cezası alan Süleyman Bağrıyanık, kendisini arayıp kanunları hatırlatan ve Başbakanlık izni olmadan araçların durdurulup aranamayacağını söyleyen dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Bakanlık Müsteşarı Kenan İpek ile olan telefon görüşmelerini yasadışı şekilde kayıt altına almış, sonrasında ‘mağdur’ sıfatıyla dava açmıştı.

Adana ve Hatay’da MİT’e ait tırların ve ona eşlik eden aracın durdurulması olayıyla ilgili olarak, dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, Adana eski Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık’ı arayarak, Başbakanlık soruşturma izni olmadan tırların durdurulup aranamayacağını söyledi. Dönemin başsavcısı olan ve daha sonra 22 yıl 6 ay cezaya çarptırılan Bağrıyanık, Bakan Bozdağ ve Müsteşar Kenan İpek ile ilgili düzenlediği “Telefon Görüşme Tespit Tutanağı” ile görüşmeleri kayıt altına alarak sadece kendi isim ve imzasıyla belge haline getirdi. Bağrıyanık, söz konusu belgelerde mağdur sıfatıyla yer aldı. Yapılan soruşturma ve hazırlanan fezlekelerin ardından dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Hakimler ve Savcılar Kurulu üyesi Kenan İpek hakkında tamamen usulsüz ve yasaya aykırı bir biçimde başlatılarak sürdürülen soruşturmada, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR KARARI KALDIRDILAR
Söz konusu karar Bağrıyanık’a tebliğ edildikten sonra Bağrıyanık, Tarsus Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmek üzere Antalya Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine dilekçe vererek “kovuşturmaya yer olmadığı” kararının kaldırılması gerektiğini belirterek itiraz etti. Antalya 4. Ağır Ceza Mahkemesi ise, itiraz dilekçesini değerlendirmek ve karara bağlanmak üzere Tarsus Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. İlk olarak nöbetçi olan Tarsus 2. Ağır Ceza Mahkemesine yönlendirilen dosya, dönemin Mahkeme Başkanı Gülsemin Akçin Temizel tarafından mahkeme üyelerinin itiraza red kararı verecekleri yönünde yaptığı tahmin sonrasında Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi. Dönemin Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mustafa Şen ile dönemin üye hakimleri Nesibe Çınar ve Ayşe Şahin’den oluşan heyet, karara yapılan itirazı savcılık mütalaasından farklı bir gerekçeyle kabul etti ve kararı kaldırdı.

HAPİS CEZASI ALDILAR
Eylem tarihinde Tarsus 1. Ağır Ceza Mahkemesinin başkanı olarak görev yapan Mustafa Şen ile üye Ayşe Şahin ve dönemin mahkeme üyesi Nesibe Çınar, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile iltisak ve irtibatlı oldukları gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten çıkarıldı. Daha sonra Mustafa Şen hakkında, “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçundan 6 yıl 3 ay, Nesibe Çınar hakkında “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçundan 5 yıl, Ayşe Şahin hakkında ise “Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma” suçundan açılan davada hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına kararı verildi.

Content retrieved from: https://www.sabah.com.tr/gundem/2022/11/28/3-hakime-ikinci-kez-ihrac-cikti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ