UA-139466830-1
adanaliyik.net

Adana’ya Adanalı İl Müdürü olması yasaklandı da bizim mi haberimiz yok!

Spread the love

Adanalılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Yunus Sakarya, Adana’ya yapılan il müdürü atamaları ile ilgili olarak bir takım açıklamalarda bulundu.

Başkan Sakarya, “İş yaparken en önemli aşamalardan bir tanesi düzgün kadro kurmaktır. Ne kadar iyi kadro kurarsanız o oranda başarılı olursunuz. Adana’nın da buna çok ihtiyacı var. Adana’nın son yıllarda hak etmediği bir yerde olduğunu hepimiz biliyoruz”dedi. 

Sakarya, “Kadro denilince ilk önce il müdürlükleri aklımıza gelmektedir. Adana’ da son günlerde İl müdürü atama komedisi yaşanıyor. Sessiz sedasız Tarım ve Orman il müdürü atamasına tepki sürerken, problemli Gençlik ve Spor İl müdürü ataması, ardından Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler il müdürü ataması. Yerli ve Milli, kendisini yetiştirmiş, içinde memleketine hizmet etme sevdası ile yanan, Adanalı arkadaşlarımızı görmemezlikten gelinerek başka illerden birilerinin atama yapılması, Adanalı kardeşlerimizi rencide etmektedir. Adanalı kardeşim demez mi; başka illerde kaç tane Adanalı il müdürü var?

Olamaz, olması mümkün değil. Çünkü o ilin teşkilatı ve vekilleri buna müsade etmez. Benim ilimde adam mı kalmadı? Atayamazsınız efendim demez mi? Bizde ise Adanalı arkadaşımız akşam atanıyor birileri gidiyor sabaha atamayı bozuyor. Yine bir başka il müdürlüğü için il teşkilatı bakanlığa Adanalı bir kardeşimizin atanması için isim veriyor, bir Milletvekili gidiyor bir başka ilden bir arkadaşın ismini bakanlığa veriyor, buna kızan bakan her ikisini de atamayarak başka birini atıyor. Bu nasıl birlik ve beraberlik. Reis ne ile uğraşıyor bizler ne ile uğraşıyoruz. “Başarı uyuma bağlıdır”. Şehirimizde güzel işler yapılmasını istiyorsak; İl teşkilatı, Milletvekilleri, belediye başkanları ve STK’lar arasındaki uyuma bağlıdır. Bu uyum içerisinde bir tane aksi karar alan olsa emin olun yapılacak işlerin birçoğu durur ve vatandaşa istediği sağlıklı hizmet verilemez” ifade etti.

Sakarya, “Adana’mız yıllardır göç alan bir şehirdir. Bu yüzden bir çok etnik yapı mevcuttur. Etnik kimliklerin dışlanması, küçümsenmesi, aşağılanması, yok sayılması, ötekileştirilmesi kadar bir etnik kimliğin diğerlerinden üstün görülüp yüceltilmesi de yanlıştır. Bu minhalde bakıldığında, Adana’mıza atanan il müdürleri ve yöneticiler, etnik kimlik temelli bir gurur ve övgüden öte, tam anlamıyla kepazelik sözkonusu. Adanayı idare eden, bürokrat olarak adlandırılan İl müdürü statüsünde görev yapan yaklaşık 30 kişiden sadece 3 kişinin Adanalı olması her şeyi apaçık ortaya koymaktadır. Bu anlamda Adana bürokrasisinde Adanalı bürokrat bulmak imkansız olduğu gibi Adanalı bir bürokratın başka bir ile atanması hayal bile edilemeyecek kadar imkansızdır.

Başkan Sakarya, “Her ne kadar bir takım olumsuzluklar sözkonusu oluyor olsa da, ülkemiz ve Adanamız için ümitkar olduğumuzu, en kısa zamanda bu tür yanlış davranışlardan dönüleceğini, Adanalı bakan, Adanalı genel müdürler, daire başkanları ve Adanalı il müdürlerinin de atanacağı günlerin yakın olduğunu ümit ediyorum. Saygılarımla” diyerek sözlerini tamamladı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ