UA-139466830-1
adanaliyik.net

Başkan Uludağ, Sarıçam ve Adana’yı marka şehir yaptı

Spread the love

Sarıçam Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Kadir Gül, 5 Ocak TV’nin konuğu oldu. Samimi açıklamalarda bulunan Kadir Gül, ilçe spor faaliyetleri ile ilgili tüm detayları dile getirdi. SAMİMİYET ÖNEMLİ Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Adana Şubesi’nde aynı zamanda Başkan Vekiliyim. Sarıçam Belediyesi olarak gerçekten hizmet noktasında diğer hizmetler noktasında samimiyetle hareket ederken, sporda da hizmet noktasında […]

Başkan Uludağ,  Sarıçam ve Adana’yı marka şehir yaptı
Spread the love

Sarıçam Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürü Kadir Gül, 5 Ocak TV’nin konuğu oldu. Samimi açıklamalarda bulunan Kadir Gül, ilçe spor faaliyetleri ile ilgili tüm detayları dile getirdi.

SAMİMİYET ÖNEMLİ

Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği Adana Şubesi’nde aynı zamanda Başkan Vekiliyim. Sarıçam Belediyesi olarak gerçekten hizmet noktasında diğer hizmetler noktasında samimiyetle hareket ederken, sporda da hizmet noktasında bizim en önemli klavuzumuz ,en önemli vazgeçilmezimiz yine samimiyet.

AMATÖR KULÜPLERİNİN İHTİYACINDA VARIZ

Sarıçam Belediye Başkanımız Bilal Uludağ, gençler, çocuklar ve spor anlamında çok gayretli. Bu işi önemseyen, sporun algısını, sporun birleştiriciliğini kente çok fazla değer katacağına inanan bir belediye başkanı. Nihayetinde böyle bir Belediye Başkanı ile çalışmak bizim içinde işleri kolaylaştıran, bize spor noktasında hizmet etme anlamında heyecan veren bir durum. Dolayısıyla böyle bir belediye başkanı ile çalışırken aynı zamanda spor geçmişi olan bir spor adamı olarak da kendimi addettidiğimde bütün yaptığımız işlerde heyecan var. Başkanımızın talimatlarını uygularken ilçemizde bulunan amatör spor kulüpleriyle ilgili aklınıza gelebilecek tüm ihtiyaçları karşılıyoruz. Bir spor kulübünün, takdir edersiniz ki sadece spor malzemesine ihtiyacı yok. Bunun yanında çamaşır makinesi, buzdolabı, soğutucu, servis, klima soba ve aklınıza gelebilecek bir spor kulübünün ihtiyacı olacak her şey de var. İnsanın olduğu yerdeki ihtiyaçlar nelerse, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ’ın talimatları doğrultusunda biz bunların tamamını karşılıyoruz. Yani, amatör spor kulüplerine yardım dediğimizde işte 20 eşofman, 20 futbol topu verdik, sınırında değil. Biz de amatör spor kulüplerine yardım ettik, bitti yok. Lig boyunca ihtiyaçları olabilecek, idmanlara, maçlara ulaşım dahil, evlerinden sporcuyu alıyoruz, tekrar evine bırakacak şekilde hizmet sağlıyoruz. Yani bugün sporcumuzun evi İncirlik’te diyelim. Buradan alıyoruz, maç yapacağı Muharrem Gülergin Stadı’na götürüyoruz. Evinden alıp evine götürüyoruz. Yıl boyu böyle. Kulüplere ihtiyaçlarını karşılayacak nakdi yardım da yapıyoruz. Geçen yıl pandemi öncesinde de doların 4 TL. olduğu dönemde süper amatör kulüplerimize 60’ar Bin TL. nakdi yardım yaptık. Bu rakamların üzerinde malzeme yardımı, ulaşım hizmeti verdik. Medikal ihtiyaçlarını karşıladık. Bandajından ağrı kesici ilacına, kullanacakları pomatlara kadar tedarik ettik. Sadece futbol değil, salon sporlarına kadar ulaştık. İlçemizde 32 spor kulübümüz vardı. Resmi olarak 27-28 faal kulüp. Diğerleri mücbir sebeplerinden dolayı faaliyetleri yok. Hepsine eşit mesafede dişe dokunur şekilde Bilal Başkanımızın verdiği talimat ve emir gereği gerçek ihtiyaçları tespit edip karşılıyoruz. Yıl boyu sportif faaliyetler var. İnanmadığımız spor kulübüne yardım yapmıyoruz. Samimiyetine inanmadığımız, faaliyetlerini bilmediğimize yardım etmiyoruz. Örneğin, biz Baklalı’ya 60 Bin TL. yardım ettik. Dedektiflik yapmak yerine, özgürlükçü bir yapıyla bu kaynakları doğru kullanacaklarına inanıp, samimiyet olduğunu düşünüyoruz. Parayı verdik, yardımımız bitti demiyoruz. Yıl içinde ihtiyaçları olan nakdi yardımı tekrar yapıyoruz.

SARIÇAM ‘DA LİSANSI SPORCU SAYISI ÇOK FAZLA

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile sürekli istişare halindeyiz. Bizim ölçeğimizde olan Seyhan ve Çukurova ile kıyaslama yaptığımızda, lisanslı sporcu sayısının Sarıçam İlçemizde fazla olduğu görülüyor. Örneğin; yaz dönemini baz aldığımız da, yaz spor okullarının kayıtları diğer ilçelerden daha fazla. Dolayısıyla sporda nerede olduğumuzla ilgili, spor kulüplerimizde artış var. Lisanslı sporcu göz önüne alındığında, son 3 yılda milli takımlara gönderdiğimiz ilçemizden ve spor kulübümüzden sporcu sayılarının artışına bakıldığında, tesis hamleleri dikkate alındığında, bizim Belediye Başkanımız Bilal Uludağ’ın bir mottosu var; spor kenti Sarıçam şeklinde. Bu mottonun da ne kadar yerinde olduğu, ne kadar iddianın ötesinde gerçeğe ulaştığı gözler önüne seriyor. Hakikaten, biz kendimizi spor kenti Sarıçam diye adlandırırken içi boş değil, altı dolu bir sloganımızla anılıyoruz. Spor noktasında biz Adana’nın spor kenti olduğumuz iddiamızı her zaman sürdürüyoruz.

8913 RESMİ KAYITLI SPORCUMUZ VAR

10 branşta yaz okulumuz var. Tekvandodan masa tenisine, futboldan, voleybol ve basketbola kadar. 40’a yakın uzman antrenör tarafından, 8913 resmi kayıtlı sporcu ile Sarıçam olarak spor hizmeti veriyoruz. Sonradan ilave edilenlerle birlikte bu rakam 12 bini buluyor. Tamamının spor malzemelerini veriyoruz. Uzakta olanlara servis hizmeti veriyoruz. Yüzme ve futbol anlamında çok yetenekli olan çocuklarımızı hemen Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzün kulüplerine veriyoruz. İddialı bir kulüp çünkü. Geçen yıl biz 6 sporcuyu il müdürlüğünün kulübüne kazandırdık. Bu sporculardan biri de Türkiye derecesi yaptı. 1 yıl gibi kısa sürede sporcu keşfetmek gibi yapımız oldu. Geçen yıl yine futbol branşında 24 genç sporcumuzu çeşitli kulüplere vererek lisanslandırdık. Sarıçam olarak çağın vebası olarak adlandırdığımız tablet, telefon ve televizyon gibi teknolojik bağımlılığından, bir nebze uzaklaştırmak istiyoruz onları. Diğer kötü alışkanlıklardan da uzaklaştırmak tabi ki hedefimiz. Yaylaya, denize gidemeyen dezavantajlı ailelerin çocuklarını sosyalleşmelerini sağlamak, onların spor kültürü, spor ahlakı kazanmalarına vesile olmak bizim burada en büyük arzumuz ve beklentimiz. İş bu doğrultuda 10 farklı branşta eğitim veriyoruz. 3 ay önce il Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim ve İl Spor Müdürlüğündeki beden eğitim öğretmenlerinin katılımıyla düzenlediğimiz çalıştaya göre, 10 branşta hareket ediyoruz. Bizim ilçemizin gençlerimizin eğilimi hangi tarz sporla alakalı, onu tespit ettik. 10 branşı da kendimiz değil, komisyonun belirlemesiyle saptadık. Faaliyetler devam ediyor. Bir yıl önce hentbol kursumuza katılan çocuklardan yaptığımız takım Alanya’da yapılan müsabakalarda şampiyon oldu. Yaz spor okullarında ciddi çalışma yapıyoruz.

GERÇEK HİZMETİ TESPİT EDİYORUZ

Yapmış olmak için yapmak bize keyif vermiyor. Faaliyette bululalım, başkanı götürelim, fotoğraf alalım, paylaşım alalım böyle bir anlayışımız yok. Gerçek hizmeti tespit ediyoruz. Gerçekten okunacak işlerin peşindeyiz. Şov ilgi alanımızda değil. Sarıçam Belediyesi’nin, emsal belediyelerle kıyasla bir başarıdan bahsediliyorsa; bunun asıl anahtarı ve şifresi bu samimiyette. Dolayısıyla gençler için, onların gerçek ihtiyaçları için neler yapıyoruz, bunun peşindeyiz. Ölçülebilecek bir hizmeti yaptığımızda eğer ölçemiyorsanız, o hizmetin anlamı yok. Bir hizmeti yapıp geliştiremiyorsanız, o hizmetin anlamı yok. Ölçülebilir ve geliştirilebilir hizmetlerle yolumuza devam ediyoruz.

40 OKULA SPOR MALZEMESİ YARDIMI

Okullarımızın da sportif manada ihtiyaçlarını imkânlarımız ölçüsünde karşılıyoruz. Tabii bu noktada İlçe Milli Eğitim Müdürümüzün de bu yıl için talep ettiği bir proje var. 40 tane okulumuz spor anlamında başarılı olmuş veya bu yönde ilerleyen spora önem veren 40 tane okula tüm spor malzemelerini Sarıçam Belediyesi olarak hayata geçireceğiz. Maddi kaynak ve lojistik destek Başkanımız Bilal Uludağ’a ait olacak. Tabi okul spor müsabakaları da var. İlçemizin, okullarının ulaşım anlamında sıkıntıları yok. Onların müsabaka yapacakları yerlere, belediyemiz olarak servis imkânlarımızla buluşturuyoruz. Okul spor branşlarında başarılı olmuş bireysel ve takım olarak tespit edip, bu yetenekleri önce Sarıçam Belediyespor Kulübümüz olmak üzere, diğer spor kulüplerin değerlendirmesi için mücadele veriyoruz. Sahaya ihtiyacı olan, okulumuza saha yardımı ediyoruz.

BOCCE SAHASI YAPTIK

Mesela, gelişmekte olan sporlar var. Bocce ve Körling okullara girdi artık. Materyalleri hazırlıyoruz. 25 okula basket sahası yapıyoruz. Potalarını koyacağız, okul sporları önemli. Biliyoruz ki yarının yeteneklerini keşfedeceğimiz yer buralar. Maddi ve manevi anlamda destekliyoruz. Öne çıkan sporcuları da İl Müdürlüğümüz, Milli Eğitim ve belediyemiz bünyesinde önce bizim, sonra başka kulüplere yönlendiriyoruz.

VOLEYBOLDA BİR SEANSI 200 SPORCU İLE TAMAMLIYORUZ

Hangi branşa ne kadar ilgi var, bunu araştırdık. Beden eğitimi öğretmenleri ile görüştük. 10 branşı belirlerken ön görmediğimiz gelişmelerde oldu. İlçemizde voleybola bu kadar teveccüh olacağını tahmin etmedik. Katılımın olacağını düşünmedik. Bir seansı 200 sporcuyla kapatıyoruz. Voleybola teveccühün zirve olduğunu gösteriyor. Voleybol branşını kulübe ekleyeceğiz. Belediyede spora katkı sağlamak, voleybol için dinamik olmak yolunda branşlaşmaya gidebiliriz. Antrenörümüz Zülfikar Burunsuz Hocamıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Kursun başladığı dönemde hocanın sert olduğu, disiplinli olduğu yönünde eleştiriler geldi. Hatta şikâyete varan ifadelerdi. Bugün ailelerimize Başkanımız Bilal Uludağ ile yaptığımız ziyarette aileler çocukların evde disiplinli olduğunu, spor ahlakını evde de kullandıklarını dile getirdiler.

ÇOCUKLARI SPORLA BULUŞTURUYORUZ

Çocuk, otoriteyi, saygıyı, spor yoluyla öğrenir. Paylaşmayı spor yaparak, hayatta mücadelesini spor yaparak, birlikte hareket ederek, kaybetmede ruh halini, stresle baş etmeyi sporla öğrenecek. Kazanmanın, kaybetmenin bu hayatın içinde olduğunu sporda öğrenir. Her şeyin sonun olmadığını, demokrasiyi paylaşmayı sporla öğrenir. Ailelerin zaman, zaman yaptığı hataları bizde gülümseyerek izliyoruz. Hocaya müdahale etme noktasına geliyorlar. Çocuklarına da öyle… Oğlum topu tut, çabuk at gibi şeyler çocuğun gelişimine olumsuz etkiler. Çocukları bu işin uzmanı olan insanlara bırakalım…

SU SPORLARININ LOKOMOTİFİ OLMAK İÇİN PROJEMİZ VAR.

Başkanımız Bilal Uludağ’ın ilçemizi marka değerini artırması ile ilgili çok ciddi projeleri var. Bir tanesi de sınır ilçemizde bulunan Kayıkhane Bölgesi. Burayı biliyorsunuz. Doğal güzellik kıymetinde ilçemizin markası. Ne çalışma yapabiliriz diye Kano Federasyonuyla görüştük. Biliyoruz ki Kano ile ilgili Eskişehir, Kocaeli, Köyceğiz ve son olarak Ordu’da yapılan yapay göletlerde faaliyetleri sürdürüyorlar. Baktığınızda Kano ve Kürek, Sakarya ve 3 -4 ilin tekelinde. Biz bu noktada çalışmayı yaptık. Son 3 yıldaki faaliyetlerle Eskişehir ile aynı seviyeye geldik. Bakıldığında Kano Milli takımının kamplarına ev sahipliği yapıyoruz. Olimpiyat seçmelerini, Türkiye şampiyonalarına ev sahipliğini yapıyoruz. Sarıçam İlçemiz de olmak üzere Adana’yı marka şehri yaptık. Marka değeri arttı. Spor turizminin önünü açtık. Devamında ise Adana’ya verdiği katma değeri arttırdık. Adana dışından gelenler, alış veriş yaparak buradan gittiler. Biz bunu yaparken, ilçemizin sportif manada marka değerini arttırıyoruz. Adana için spor turizmi yapıyoruz. O bölgenin su sporları merkezi olması için üzerimize düşeni yapıyoruz. Bize ait her yeri sportif olarak kullanabilirler. İskandinav ülkeleri su sporlarında öndedir. Yılın 6 ayı sular donar. O ülkelerdeki sporcular yarışlara katılmak için idman yeri ararlar. Antrenmanlar için, kamp için en uygun yer bizim buradır. Yapılabilecek ne varsa projelendirmesini yapıyoruz. Su sporlarının lokomotifi olmak için projemiz var. Şu an için açıklamamız doğru olmaz. Su sporlarında Adana mazisini arıyor. Yenilmez armadalar yüzücüler, su topu sporcuları ve kano kürekte maziyi arıyoruz. Mazimizi yakalamak anlamında da yeni sporcular yetiştireceğiz. Bir kızımız da iki kez Türkiye şampiyonu oldu. 1-5 Eylül arasında yelken Türkiye şampiyonasında Sarıçam ev sahipliği yapacak. Yakın zamanda yelken sporunu da getireceğiz.

AMERİKA, İNGİLTERE VE İTALYA’DAN MİSAFİRLERİ AĞIRLADIK

Daha önce Jet Kandoya lokomotif olabilecek organizasyon yaptık. Dünya Şampiyonasını ilçemizde yaptık. Amerika, İngiltere ve İtalya’dan misafirleri ağırladık. Burayı tanıttık. Veteranlar Karete şampiyonası yaptık. Büyükler Veteranlar. Başkanımız Bilal Uludağ ile Samet Aybaba Hocamız arasında ağabey kardeş ilişkisi var. Bizim de öyle. Yeni yapacağımız projemizde fikir babalığını yaptı. İsmail Dilber Hocamızla, onun da katıldığı proje çalışmasında futbolcu fabrikası kuralım istedik. Adana ve Türk futboluna kazandıralımı hedefledik. Belli yaş grubundaki çocukları alalım, kendisini ispat etmiş antrenörler eşliğinde eğitelim dedik. Yani, futbolcu fabrikası… 7-12 yaş aralığındaki çocukların eğitileceği, disiplinli yemesinden içmesine kadar ilgileneceğimiz merkez. Projeydi sona gelindi. Tesis hamleleri yerli yerine oturduğunda, Samet Hocanın fikirleriyle, desteğiyle çalışma sona erecek. Futbolcu fabrikası sadece ilçemiz ve Adana’nın değil, Türkiye’nin hizmetine girecek.

ŞEHİR STADI YAPACAĞIZ

İlçemize gençlik merkezi kazandırıyoruz. Meslek edinme, fen derslerinin olacağı, üniversiteye hazırlık kurslarının olacağı ve içerisinde spor salonu olacak. Bunun yanında 4 tane standartlarından biraz büyük halı sahalar olacak. Ayrıca resmi müsabakaların oynanacağı şehir stadı planlıyoruz. Tribünü büyütülebilir şekilde, şimdilik bin kişilik olacak. Minik yaş grupları o halı sahalarda, biraz daha büyükler Şehir Stadında oynayacak. . Başkanımız Bilal Uludağ’ın spora yönelik muazzam çalışmaları oldu. Yılmadan, usanmadan projeleri Adana’ya, ilçemize kazandırmak için Ankara ile Adana arasında adeta mekik dokudu.

HENTBOLDA 6 TANE SPORCUMUZ MİLLİ TAKIMA GİTTİ

Bitirdiğimiz bir tesisimizi geçtiğimiz aylarda ilçemize kazandırdık. Bocce sahası. Hem müsabaka, hem de antrenman sahası. Adana’da Bocce sporuyla ilgilenen yüzde sekseni burada yapıyor. Adana’da yeni şampiyonlar, olimpiyat ve dünya şampiyonları çıkacak. Hentbolda 6 tane sporcumuz Milli Takıma gitti. Antrenörümüze milli takımdan teklif geldi U 16 için. Karar kendisinin. Zeynep Cebelay yeni kulüp başkanımız. Kendisine görevi tebliğ ettik. Aynı zamanda hentbol hakemi, kendilerini tebrik ediyorum. Bizim bakışımızda başarı onların, başarısızlık bizim. 2. Ligde bir takımımız var. Her türlü İhtiyaçlarını karşılıyoruz. Eğitimlerinden, okulundan, aile sorunlarına kadar 1500 kişilik sporcu topluluğumuz var. Hepsiyle ilgileniyoruz.

SAĞLIKLI NESİLLER YETİŞSİN DİYE

Bu yaz spor okullarında beklediğimizi almayı istediğimiz hedef var. Sporcularımıza sosyalleşmesi, spor ahlakı kazandırmak ve öz güven en büyük hedefimiz. Sporu amaç olarak kullanıyoruz. Emsal belediyelere bakıyoruz. Çok iyi işler çıkaran belediyelerimiz de var. Bazen fotoğrafları görüyorum, belediye başkanlarını görüyorum. Sporcuları görüyorum, değişik renkte kıyafetler giymiş. Bu noktada bile spor kurslarımızda spor malzemesiz sporcuyu göndermeyiz. Son anda kayıt olmuş annesine-bana niye malzeme vermediler dediği ortamda gece 23.30’da mağazayı açtırıp mutlu olsun, öz güveni yerine gelsin diye o çocuğumuza malzemesini verdik. Bunu yaptık biz. Sağlıklı nesiller yetişsin diye.

BİZ AMATÖR SPOR YAPIYORUZ

Diğer kulüplere verdiğimiz sporcularımızdan bonservis almıyoruz. Çocukların önünü açarız, yeter ki mutlu olsunlar. Hentbol takımımızda ilçemizin dışında ikamet eden sporcu bulamazsınız. Biz amatör spor yapıyoruz. Aslında galibiyetimiz, ilçemizdeki gençlere spor yapma durumudur. Bilal Başkanımız iyi bir lider, iyi bir şef. Bürokratlarını yöneten, yetki veren, çalışmaktan keyif veren bir başkan. Gençlik ve spor anlamında samimi duygulara sahip bir belediye başkanı. Hizmetleri nedeniyle binlerce teşekkür. (Ergun Kara)

Content retrieved from: https://www.5ocakgazetesi.com/baskan-uludag-saricam-ve-adana-yi-marka-sehir-yapti-41224.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ