UA-139466830-1
adanaliyik.net

İthalatı önleyecek ‘yatırım’ başlıyor

Spread the love

Sasa’nın Adana Yumurtalık’ta kuracağı petrokimya tesisinin temelinin bu yılın ikinci yarısında atılacağı duyuruldu. Yatırımla sanayinin çoğunu ithal ettiği önemli ham maddeler yerli olarak üretilecek. Erdemoğlu Holding şirketlerinden Sasa’nın Adana Yumurtalık’ta kurmayı planladığı petrokimya tesisi yatırımında yol haritasının belli olduğu açıklandı. Şirketten yapılan açıklamada, “Yumurtalık’ta Özel Endüstri Bölgesi çerçevesinde arazinin önemli bölümünün tedariğini tamamlayan Sasa, kalan bölüm için […]

İthalatı önleyecek ‘yatırım’ başlıyor
Spread the love

Sasa’nın Adana Yumurtalık’ta kuracağı petrokimya tesisinin temelinin bu yılın ikinci yarısında atılacağı duyuruldu. Yatırımla sanayinin çoğunu ithal ettiği önemli ham maddeler yerli olarak üretilecek.

Erdemoğlu Holding şirketlerinden Sasa’nın Adana Yumurtalık’ta kurmayı planladığı petrokimya tesisi yatırımında yol haritasının belli olduğu açıklandı. Şirketten yapılan açıklamada, “Yumurtalık’ta Özel Endüstri Bölgesi çerçevesinde arazinin önemli bölümünün tedariğini tamamlayan Sasa, kalan bölüm için son adımda beklenen acil kamulaştırma kararı ile birlikte de bu yılın ikinci yarısının başlarında temel atmayı planlıyor. Önceden 11.8 milyar dolar olarak kararlaştırılan yatırım tutarının son olarak 20 milyar dolara yükseltildiği dev projede tesis inşa yol haritası da netleştirildi” denildi.

3 fazdan oluşuyor

Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu da üç fazdan oluşacak yatırımla ilgili şu bilgileri verdi:

“Birinci fazda 2023-2026 arasında 1 milyon ton kapasiteli PDH ve polipropilen üretim tesisi, 2 milyon ton kapasiteli paraksilen ve aromatik üretim tesisi ve liman yapımı yer alacak. İkinci fazda 2025-2028 arasında 1 milyon ton kapasiteli PDH ve polipropilen üretim tesisi, 200 bin ton kapasiteli SAP, 100 bin ton kapasiteli 2-EH, 300 bin ton kapasiteli ACN, 1,6 milyon ton kapasiteli PTA ve 700.000 ton kapasiteli MEG üretim tesisleri inşa edilecek. Üçüncü fazda ise 2027-2032 arasında 12 milyon ton kapasiteli rafineri tesisi ile entegrasyon tamamlanarak, 2 milyon ton kapasiteli ikinci faz aromatik ve paraksilen, 700 bin ton kapasiteli MEG üretim, 1 milyon ton kapasiteli polietilen ve 600 bin ton kapasiteli PVC üretim tesisleri planlanıyor.”

Anlaşma imzalandı

Öte yandan Sasa’nın önceki gün de Honeywell UOP ile Yumurtalık yatırım alanında, 1.5 milyar dolarlık yatırım tutarı ile propilen üretim tesisi kurması ile ilgili lisans, teknik hizmet ve garanti anlaşması imzalandığı bildirildi. Şirketten yapılan açıklamada şöyle denildi:

“2026’nın ilk yarısında bitirilerek, ciroya katkısı 1.2 milyar dolara ulaşması beklenen, yıllık 1 milyon ton kapasiteli propilen üretim tesisi ile Türkiye’nin ithalatı da önemli ölçüde aşağıya çekilmiş olacak. Tekstil ülkesi Türkiye’de üretilmeyen ve yıllık yaklaşık 2,5 milyon ton ithalatı yapılan propilenin 1 milyon ton üretimi ile ihtiyacın yüzde 40’ı milli kaynaktan karşılanmış olacak.”

Content retrieved from: https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/ithalati-onleyecek-yatirim-basliyor-6890706.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ