UA-139466830-1
adanaliyik.net

Kaçak kesimler çip takılarak önlenecek

Spread the love

Kaçak kesimlerin önüne geçilmesi için yeni uygulama başlatan Adana Veteriner Hekimler Odası, at, eşek ve katırlara çip takmaya başladı.

Spread the love

Kaçak kesimlerin önüne geçilmesi için yeni uygulama başlatan Adana Veteriner Hekimler Odası, at, eşek ve katırlara çip takmaya başladı.

İnsanlığın varoluşundan bugüne kadar en büyük destekçilerinden olan at, eşek, katır gibi toynaklı hayvanlar, günümüzde eskisi kadar sık kullanılmıyor.

Ancak hala çiftçilerin gözdesi olan bu hayvanların sağlıklı takip edilmesi ve tüm aşılarının tam olması gerekiyor.

Bunun yanı sıra Türkiye’nin birçok bölgesinde elden ayaktan düşen binek hayvanlarının kaçak kesim yoluyla et ürünü olarak piyasaya sürüldüğü gerçeğiyle karşılaşılabiliyor.

SAHİPSİZ HAYVANLAR KONTROL EDİLEMİYOR

Güvenlik güçleri ve tarım il müdürlükleri her ne kadar bu durumların önüne geçmek istese de sahipsiz hayvanların kontrolü tam anlamıyla mümkün olmuyor.

ÇİP TAKMA SİSTEMİNE GEÇİLDİ

Hayvancılık sektöründe yürürlüğe konulan ve ilk olarak Adana’da hayata geçirilen çip takma sisteminin tek toynaklı hayvanların takibinde yeni bir dönem başlatacağını kaydeden Adana Veteriner Hekimler Odası Başkanı Nihat Köse, bu sayede hem bu hayvanlardan bulaşabilecek hastalıklardan insanların korunabileceğini hem de kaçak kesimlerin önüne geçileceğini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ