UA-139466830-1
adanaliyik.net

Suların çekilmesiyle ortaya çıkan antik kent, definecilerin saldırısına uğruyor

Spread the love

ADANA – Adana’da kuraklık nedeniyle Seyhan Baraj Gölü’nde su seviyesi düştü. Roma dönemine ait Augusta Antik Kenti’nin bir bölümü yeniden gün yüzüne çıkarken köy halkı definecilerin kazı yapmak için zaman zaman bölgeye geldiğini ancak jandarmanın geçit vermediğini söyledi. Roma İmparatoru Tiberius tarafından kurulan ve tarihi M.Ö. 58 – M.S.29 yılları arasına dayanan Augusta Antik Kenti, […]

Suların çekilmesiyle ortaya çıkan antik kent, definecilerin saldırısına uğruyor
Spread the love

ADANA – Adana’da kuraklık nedeniyle Seyhan Baraj Gölü’nde su seviyesi düştü. Roma dönemine ait Augusta Antik Kenti’nin bir bölümü yeniden gün yüzüne çıkarken köy halkı definecilerin kazı yapmak için zaman zaman bölgeye geldiğini ancak jandarmanın geçit vermediğini söyledi.

Roma İmparatoru Tiberius tarafından kurulan ve tarihi M.Ö. 58 – M.S.29 yılları arasına dayanan Augusta Antik Kenti, 1955 yılında Seyhan Baraj Gölü suları altında kaldı. Antik kentten geriye ise Adana Müzesi’ndeki bir Medusalı Lahit, o döneme ait sikkeler ile arkeolog Mahmut Akok’un bıraktığı çizim, not ve fotoğrafları kaldı. Uzun yıllardır sular altında olan ve varlığından çoğu Adanalının haberdar olmadığı antik kent en son 2021 yılında baraj sularının azalmasıyla ortaya çıktı.

Merkez Sarıçam ilçesi Karaömerli Mahallesi’ne yakın bir noktada bulunan antik kentin bir bölümü bu sene de gölde su seviyesinin düşmesiyle görünür hale geldi. Bir bölümü ortaya çıkan ve yarımada şekline benzeyen antik kent, birçok doğaseverleri ve maceraperestleri muhteşem manzarasıyla etkiliyor.

Content retrieved from: https://www.sondakika.com/haber/haber-sularin-cekilmesiyle-ortaya-cikan-antik-kent-definecilerin-saldirisina-ugruyor-16394991/.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ