UA-139466830-1
adanaliyik.net

Topal:Erkeğe Şiddette gündem olmalıdır.

Spread the love

Son zamanlarda gündemde olan erkeğe şiddet meselesini dile getiren Akapder yönetim kurulu üyesi aynı zamanda adanaliyik.net imtiyaz sahibi Arif Topal konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu.

Yüce Allah insanları erkek ve kadın olarak yaratmıştır. İnsanlar insan olmaları bakımından eşit kılındıkları gibi kulluk yönünden de eşit kılınmışlardır. Mesela aynı iman esaslarına inanmakla mükellef tutulmuşlar, aynı ilâhi emir ve yasaklarla kuşatılmışlardır. Namaz, oruç, zekât, hac ve adalet gibi ilâhi emirlerin her birine, erkek gibi Kadın da muhatap olmuş, içki, kumar, zina, zulüm ve yalan gibi yasaklardan kadın gibi erkek de kaçınmakla yükümlü tutulmuştur.

Yakın tarihimizde kadın mağdur edilen, kendilerine fazla değer vermeyen eşleri tarafından mağduriyetle yaşatılan kadınlarımız mevcut. Bunda hemfikiriz. 20 nci ve 21 nci Yüzyıl‟da; bilim, sanat, hukuk ve insan hakları alanlarında kaydedilen gelişmelere rağmen, tüm Dünya’ da görülen şiddet olayları, toplumları derinden sarsmaya ve tehdit etmeye devam etmektedir. Bu nedenle, giderek arttığı söylenen, bir hak ve özgürlük ihlali olan, bireyin yaşama hakkını, bedensel ve ruhsal bütünlüğünü tehdit eden şiddet, uluslararası toplumun gündeminde öncelikle ele alınan bir soru haline gelmiştir.
Kadın haklarının korunması ve kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılabilmesi amacıyla medeni hukukta ciddi değişiklikler yapıldı. Ancak bir diğer şiddet mağdurunun da erkekler olduğu üzerinde durulmamış, kadınlar için gösterilen hassasiyet erkekler için gösterilmemektedir. Oysa her yaştan, her eğitim düzeyinden erkekler de kadın şiddetine maruz kalmakta ve günümüzde erkeklere yönelik kadın şiddeti belirgin bir şekilde artmaktadır. Buna karşın genel olarak “Kadınlar Sadece Mağdur” olarak algılamaktadır. Bu algılama, şiddet literatüründe adeta bir “slogan haline gelmiştir. Kadının korunmasına hedefleyen bu değişiklikler, kadın mağduriyetini ortadan kaldırmadığı gibi erkek mağduriyetini ortaya çıkardığı endişesini taşımaktayım.

Nasıl mı?
Bu düzenlemeler ezilen kadını koruyamadığı, tam tersine gözü açık, gayri ahlaki tutum ve davranış sahibi, erkekle baş etme kapasitesi yüksek, evlilik ilişkisini ticarete çevirmiş kötü niyetli kadınların çok işine yaradı.
Bu konu ile ilgili bir misal vermek istiyorum. Eşinden ayrılmış bir ile sohbetimizde son zamanlarda yapılan kadına şiddet ile ilgili çalışmalar ile ilgili bir takım serzenişte bulundu. Sizlerle paylaşmak istedim.
Kendisi şuan esnaf olan arkadaşım:
“ Sormak istiyorum sence vatandaş kavramının içinde erkekler de yer alıyor mu?
Bu ülkede erkeklerin hayvanlar kadar hakkı var mı?
Bu ülkede eşitlik ilkesi adı altında hazırlanan kanunlarda eve bakmakla yükümlü olan taraf neden erkek?
Boşanmada kusurların eşit olması durumunda neden cezalandırılan erkek?
Kadının muhtaç olduğu düşüncesi ile boşanma sonrası soyulup soğana çevrilerek yeni bir hayat kurma şansı elinden alınan neden erkek?
Nafaka adı altında eşitlik ilkesi ile hiçbir bağı olmayan gelir kapısı nedeniyle boşanmaların arttığından haberiniz var mı?
Boşanmış kadınların Aile Mahkemeleri kararları ile alınan nafakalar sonucunda nasılsa asgari ücretten fazla gelirim var neden çalışayım dediklerini biliyor musunuz?
Keza bu kadınların imam nikahı ile yaşayıp geçimini de eski eşinden sağladığından da haberiniz var mı?
Niçin eşine hayatında bir kez dahi vurmamış erkekler, bazı hırslı avukatların davayı kazanmak adına, müvekkillerini dayak mağduru göstermesine engel olunmuyor?
Niçin eşine şiddet uygulamadığı halde, sırf intikam olsun diye babalar çocuklarından uzaklaştırılıyor?
Niçin bu adamcağızlar tedbir nafakası ve boşanma sonrası ödemesi gereken tazminatlar ve aylık nafakalar yüzünden perişanları oynuyor?
Bir kaç yıl evli kaldığı kadını bir ömür boyu sırtında taşıması gerektiği kararını kim veriyor?
Boşandığı eşinden aldığı parayla başka adamlarla birliktelik yaşayan kadın “iyi anne” sayılırken, çocuğunun her türlü maddi ihtiyacını gördüğü halde, özleyip görmesine engel olunan babanın “kötü adam/kötü baba” olduğunun kararını kim veriyor?
Niçin iyi bir adam, hayatı boyunca hiç bir kadına yan gözle bakmadığı halde, yeni kanunlarca oluşturulmuş dilekçelerde karısını aldatan erkek olarak tanımlanıyor?
Niçin kadınlara akıl veren ve “erkeği iç çamaşırına kadar soyacağını” vaad eden ve mesleğini kişisel çıkarlarını önde tutarak uygulayan kötü niyetli avukatlar hakkında önleyici işlem uygulanmıyor?

Aile Bakanlığı “ailenin” bakanlığıdır. Erkekler de ailenin bir parçasıdır! Ailede anne, baba ve çocuklar vardır. Birinin hakkını ötekine karşı koruyabilmemiz için, kanunları belirlerken ona göre hareket edilmeli. evlilik için güzel şeyler yapalım derken, yanlışlıkla maksadını aşan durumlara imza atıp, ilerde yeni sorunlar ortaya çıkarmayalım.
Eğitmediğimiz bir halka, eğitimsiz bir şekilde, uygulanmasında açıklar bulunan kurallar getirip kanuhn adına dayatırsak, ilerde evli karı-koca sayısında ciddi düşüşler olur. Çünkü erkekler, kadınlarla evlenmekten korkarlar.
Yapılan çalışmalar iyi niyetli. Tabii ki devam etmeli. Ancak kadın mağduriyetini ortadan kaldırıyoruz diye erkek mağduriyeti oluşturmamalı.

Herkes kadın hakları savunucusu. Türkiye´de erkek diye bir cinsiyet var ve hakları yok, savunucusu yok, psikolojisini anlayan yok, anlamayı bırakın farkındalık bile oluşturulmamış. Benim güzel memleketimin kalitesi büyük çok insanı var, lakin düzgün yetiştirilmemiş kadına denk gelen zavallı erkeğin haklarını kimse konuşmuyor.
Bu toplumda ilk dünyaya geldiği andan itibaren, Yaratanın fiziksel olarak verdiği özellikten dolayı; “Erkek ağlamaz, erkek gülmez, erkek adam karı gibi çok konuşmaz. Evlenirken harcaması gereken erkek, iş bulmak zorunda olan erkek, ev geçindirecek olan erkek.”
Düzeysiz, kalitesiz, değer yargısı olmayan kadınlar, maalesef toplumda katil, mafya, saldırgan adam, gayri meşru iş ve ilişkiler üretmektedir.
Yapılan çalışmalar iyi niyetli. Tabii ki devam etmeli. Ancak kadın mağduriyetini ortadan kaldırıyoruz diye erkek mağduriyeti oluşturmamalı. Kendimize dikkat edelim. Biz içimizdeki iyiyi barındıralım. Biz birbirimizle ilgilendiğimiz, birbirimize yakın davrandığımız, birbirimizin duygusal ihtiyaçlarını tatmin ettiğimiz zaman iyi ilişki içerisinde olmuş olacağız. Bu ilişki sistemlerinin tamamının aile içerisinde iyi ilişki olarak yaşanması temennisiyle.

Arif Topal

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ