UA-139466830-1
adanaliyik.net

Vahit Kirişçi görevi Bekir Pakdemirli’den aldı

Spread the love

Tarım ve Orman Bakanlığı’nda devir teslim töreni gerçekleşti. Yeni bakan Vahit Kirişçi, görevi Bekir Pakdemirli’den devraldı. Bakan Kirişçi, Tarım Bakanlığı’nda daha önce mühendis olarak görev yaptığını hatırlattı ve Bakanlıkla yakın ilişkide olduğunu belirtti. Değerli milletvekili arkadaşlarım, değerli meslektaşlarım, öncelikle sayın Bakanıma çok teşekkür ediyorum. Tabii ki onun üzerinde bir teşekkürü de bu önemli, vazgeçilmek sektörle […]

Spread the love

Tarım ve Orman Bakanlığı’nda devir teslim töreni gerçekleşti. Yeni bakan Vahit Kirişçi, görevi Bekir Pakdemirli’den devraldı.

Bakan Kirişçi, Tarım Bakanlığı’nda daha önce mühendis olarak görev yaptığını hatırlattı ve Bakanlıkla yakın ilişkide olduğunu belirtti.

Değerli milletvekili arkadaşlarım, değerli meslektaşlarım, öncelikle sayın Bakanıma çok teşekkür ediyorum. Tabii ki onun üzerinde bir teşekkürü de bu önemli, vazgeçilmek sektörle ilgili bu görevi bizlere tevdih etmesinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza saygılarımı arz etmek isterim.

Sayın Bakanım da belirtti, aslında Bakanlığımız bugünkü haliyle neredeyse dokunmadığı bir alan yok. İklim değişiminin, böyle güncel bir başlık haline geldiği bir dönemde tarımın ne kadar önemli bir sektör olduğunu hep birlikte görmüş olduk. Çok önceleri Türkiye bunları üretmese de olur deyip tarımı ihmal edenler bu ülkede çok oldu. Ama 2002’den bugüne hukuk devletinin olmazsa olmazı olan mevzuat kısmı bu sektöre kazandırıldı.

Bakanlığın görev alanını oluşturan gıda kontrol birimimiz çok çok önemli. Tarım ihtiyacı olan mevzuata kavuşmuş durumda. 2002 yılından bu yana görev almış tüm bakanlarımız bunun gerekliliklerini yerine getirmeye çalıştılar.

Dolayısıyla bu hizmetler inşallah aksamadan durmaksızın devam edecek. Stratejik kavramı çok önemli. Vazgeçilmez olan bir şeyi de mutlak surette bulunurlukla eşleştirmemiz lazım.

Türkiye pek çok üründe kendi kendine yeterliliği olan bir ülke olarak örnek bir ülke oldu. Biz bu ülkenin bahçesiyle meşgul olan tüm üreticilerimize müteşekkir olmamız gerekir. Orman kısmı da bizim için son derece önemli. Bunlara ilişkin de ormanımızın vazgeçilmez olduğunu da yaşadık. Ben şahsım adıma da milletim adına da şükranlarımı sunuyorum. Bu görevler gelip geçici görevler, kalıcı olan bu millettir. Türkiye su zengini bir ülke değil ama su zenginiymiş gibi hareket eden bir halimiz var. Ben, İngiltere’de doktoramı yaptım, o dönemde 1990 yılı toprak dinamiği alanında çalışırken yardımca danışmanım isterseniz yan dal olarak otonom araçlardan bahsetti.

Onları düşününce otonom araçlar, bunu ben bir yere koyamam deyince tarım da teknolojiyi çok çok kolay içselleştirebiliyor. Temennimiz ve çabamız o yönde olacak. Bu ülkeye teknolojik olarak da desteklememiz gerekiyor, Rabbim mahcup etmesin. Devletin ve milletin ne kadar önemli olduğunu Rusya ile Ukrayna arasında çıkan çatışmada gördük.

VAHİT KİRİŞÇİ KİMDİR?

Yeni Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, 4 Aralık 1960’da, Kahramanmaraş’ta doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Saniye’dir. Ziraat Yüksek Mühendisi ve Öğretim Üyesi; Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde, doktorasını İngiltere Cranfield Üniversitesi’nde tamamladı.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda teknik eleman olarak çalıştı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak ders verdi. 1995’te doçent, 2001’de profesör oldu. 16’sı yabancı dilde olmak üzere, toplam 55 adet makale, kitap, komisyon raporu ve bildiri türünde yayın yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetici olarak görev üstlendi.

22. Dönem Adana Milletvekili. 22. Dönem’de Türkiye AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi oldu ve Başkanvekilliği görevinde bulundu. TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığı görevini yürüttü. 23. Dönem’de aynı Komisyon’un Başkanlığına yeniden seçildi.
İngilizce bilen Kirişci, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Content retrieved from: https://www.sabah.com.tr/gundem/2022/03/04/son-dakika-tarim-ve-orman-bakanliginda-devir-teslim-vahit-kirisci-gorevi-bekir-pakdemirliden-aliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ