UA-139466830-1
adanaliyik.net

Adana’nın temel sorunu milletvekili veya bakanlık değil, bürokrat atamalarıdır

Adana’nın temel sorunu milletvekili veya bakanlık değil, bürokrat atamalarıdır
Spread the love

Adanalılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği başkanı Yunus Sakarya Adana gündemi ile ilgili bir takım açıklamalarda bulundu.

Başkan Sakarya, “Adana’nın problemlerinin çözümünde, merkezi iktidarla bürokrasinin kendi içinde uyum içinde olması gerekmektedir.
Merkezi bürokrasi, geleceğe dönük hedefler oluşturup, dünyadaki iyi yönetim üretim tekniklerini öğrenip yerel idarelere aktarıp, yapılıp yapılmadığını denetleyip, başarılı olanları ülkeye takdim edecek, bu rekabetten üretim ve yeni fikirler vücut bulacaktır. Milletvekilleri ve bakanlar yolcu, bürokratlar hancıdır. Siyasetçiler bu gün varlar yarın yoklar. Bir bakarsınız âlem onlardan sorulur koskoca kent onların ağzına bakar, bir bakarsınız kaybolmuş gitmiş, adı sanı unutulmuş, susmayan 2 telefonu susmuş teke düşmüş olur, etraflarında yalakalıkta elli takla atanlar bir anda sıyırcık kuşu gibi dağılmış yapayalnız kalırlar.

Aslında Adana’nın temel sorunu milletvekili veya bakanlık değil, Ankara’ya üst düzey bürokrat gönderememesidir. Ankara’da bakanlık ve başkanlıklarda onlarca bakan yardımcıları, binlerce Genel Müdür, on binlerce üst düzey bürokrat bulunmaktadır. Ancak bakıldığında üç beş daire başkanı dışında hemen hemen hiç kimse yok. Oysa bu kentten yüzlerce milletvekili onlarca bakan çıktı. Fakat milletvekillerinin veya bakanların kendi bakanlığının üst düzey bürokratlarını Adana’dan taşımak gibi bir gayesi olmadığından bu durum kaçınılmaz olmuştur.

Söyle geçmişe bakıldığında bir çok bakanlık Adana milletvekillerine verilmiştir. Şimdi o bakanlar siyaset sahnesinde yoklar. Eğer o bakanlar bakanlıklarına Adanalı bürokratlar atamış olsaydı bu gün Adananın birçok sorunu kendiliğinden çözülmüş olacaktı.

Adanalı milletvekilleri (Adana’dan seçilmiş Milletvekilleri) bırakın Ankara’ya bürokrat atamayı, Adana içindeki kurumların başına Adanalı bürokrat atamayarak olası seçimlerde kendilerine rakip olmalarını engellemek en büyük hedefleridir. Bu anlamda Adana bürokrasisinde Adanalı bürokrat bulmak hemen hemen imkânsızdır. Tamamı dışardan atanır.  Bu yolla her seçimde yaşanan adamsızlıktan dolayı Adanalı olmayan kişiler seçilmektedir. 
Bu bağlamda Adana’yı temsil eden milli ve yerli STK’lar sağlam bir Adana lobisi oluşturmadan hiçbir adım hedefine ulaşılamaz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi: