UA-139466830-1
adanaliyik.net

Bir ömür boyu koşarsın, yetiştiğin sadece nasibindir

Arif TOPAL

Arif TOPAL

Spread the love

Bir ömür boyu koşarsın, yetiştiğin sadece nasibindir

Zorlayınca olmaz, nasipse olur. Ama ; zorlamadan da nasip olmaz. Çünkü ; kader gayrete aşıktır.

Kader de yolun sonu bellidir. Ancak yolun sonuna giden bazı yollar tercihe tabidir. Gireceğin yol sınavın olur. Ama mutlak surette yolun sonu bellidir, değişmez. Bu yüzden kader gayrete aşıktır. Tercihin ile yol alırsın.

Büyüklerimin söylediği gibi, nasipten öte köy yok. Peki kadere rıza, kadere teslimiyet noktasında neden bu kadar başarısız insan?

Kadere rıza ile teslimiyet ve Allaha hüsnü zaman etmek daima haya mazhar olmayı netice verir. Tevekkül ile teslimiyet arasında yakın bir bağ vardır. Ancak kişinin üzerine düşeni yapmadan kadere rıza gösterdiğini ve teslimiyet içerisinde olduğunu söylemesi tevekkül değildir. Zira kadere inanmak çalışmaya engel teşkil etmez.

Dürüst olmak, aldatmamak, hak ve adaletten ayrılmamak nasıl İslamın bir sembolü ise, rıza ve teslimiyet de müminin işaretidir.
Çünkü; Musibet karşısında teslim ve tevekkül hali İslamiyetin bir şiarıdır. Kaderi tenkit etmek belalara davettir. Kazaya rıza, kadere teslim gerekir.

Şeyh Taptuk Emre Hazretlerinin dediği gibi dünyalığız. Dünyalık yaşıyoruz. Fani dünya uğruna sonsuzluğumuzu yakıyoruz. Dünyada kazandığımızı zannederken, kendimize acımasızlık ettiğimizin farkında değiliz maalesef…

Allah rızkımıza kefilmiş de, imanımıza değilmiş. O yüzden kul imanını korumanın derdinde olmalıymış. Nasibimizde olan her ne ise bize mutlaka gelecek nasılsa. İmanımızı korumak gayretinde oluruz her dem inşallah. Bu da nefis terbiyesinden geçmekte…
O zaman ne diyelim. Allah cümlemize hayırlı nasipler ihsan eylesin ve o nasibi anlayacak gönül, sabır ve şükür bahşetsin…

Selam ve dua ile

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ