UA-139466830-1
adanaliyik.net

Cevabü’l-ahmak es-sükût!

Arif TOPAL

Arif TOPAL

Spread the love

Cevabü’l-ahmak es-sükût!

Ayasofya’yı açan Başkan Erdoğan’a diş geçiremeyince,
Ayasofya Camii’ne atadığı Mehmet Hocaya sardılar.

Mehmet Boynukalın hocanın sosyal medyadaki mesajlarında hak ve hakikate aykırı hiçbir durum görmedim. Kendisine küfredenlere karşı cevap verdi diye onu linç edenlerle aynı fikirde değilim. Ben hocanın haklı olduğunu düşünüyorum.

Ne demiş Boynukalın hoca;

Merak etmeyin ey güruh, haram (!) ettiğiniz vergilerinizden bana düşen hisseden hepinize kaliteli pamuk aldım, artık helal edersiniz, ne yapayım.”

Üslup muhataba göre şekil alır. Hoca, kaliteli pamuğun bu kadar acıtacağını nereden bilsin!

Sosyal medya öyle bir yer ki; Mehmet Boynukalın hocayı bile çığrından çıkardılar. En arsız sözleri söyleyip, cevabında çiçek böcek bekleyenler bu ne biçim cevap diyor. Hocanın tek hatası: “Cevabü’l-ahmak es-sükût” kaidesine uymamasıdır.

Hakkı söylediğiniz için, onbinlerce dinsiz imansız 7/24 ananıza avradınıza sövsün bakalım siz Mehmet Boynukalın Hocaefendi’nin bu zamana kadar gösterdiği sabrın milyonda birini gösterebilecek misiniz acaba? Bol keseden üslup narası atıyorsunuz.

Neymiş efendim, Ayasofya İmamlığı yapmış, İslam Hukuku Profesörüymüş daha dikkatli olmalıymış. Öyle olmuş olması insan olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Herkesin bir izzeti nefsi, şerefi haysiyeti var. Bir yere kadar sabrı var, biraz insanlara hata yapma payı bırakın, Peygamber mi bu adam? Hatadan, günahtan beri mi? Ki kimseye ne hakaret etti ne küfür etti. Kendisine hayasızca saldıranlara sitemkar tarzda bir cevap verdi. Bu kadar.

Mütekabiliyet esasına göre herkesin anlattığı dilde cevap alması gerekir ki anlasınlar. Hocamız da karşısındaki güruhun anlayacağı dilde anlatmış. Bir çok dil bilmekte önemli.

Edepsize haddini bildirmek edeptendir. Ahlaksız kendisine sabredilmesini cesaret bilir, bundan cüret alarak yeni ahlaksızlıklara yelken açarmış.
Buna engel olabilmek için ahlaksızlar karşısında susmayın böylece kendilerini haklı sanırlar denilir.

Dini bilen ve dinin sosyal hayattaki vazgeçilmezliğini dile getiren alimleri dinlemeyi günümüz sistemi öylesine defolu hale getirmiş ki; içimizdeki bizden diyebileceğimiz insanların bile anormal tepkilerine sebep oluyor. Bu durumun Psikolog veya sosyal bilimcilerce analizi gerekli.

Aman ha karşı azgın cenah incinmesin. Her küfrü, her hakareti yapsın biz maşallah ne güzel hakaret ediyorsun deyip mi geçelim öyle mi?

Maalesef karşıyı mutlu etmek için adam feda etmekte üstümüze yoktur.

Selam ve dua ile…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ