UA-139466830-1
adanaliyik.net

Davasına sadık olmayanın, dostuna vefası olmaz

Arif TOPAL

Arif TOPAL

Spread the love

Davasına sadık olmayanın, dostuna vefası olmaz

Sadakat; astın üste, askerin komutana, tebaanın devlete, kulun Allah’a duyduğu hürmettir. Ama sadakati yüce bir duygu yapan şey kişinin “dava”sına bağlılığıdır.

Dava ehli odur ki davasına sadık, dava arkadaşına vefalıdır. Çünkü vefa, dostlar arasında olur. Şahsa özel bir hâldir. Yüce bir haslettir. Unutulmaz. Herkeste de olmaz. Nadir bulunur. Taşınması zordur. Vefa, sahip çıkmak demektir. Arka durmak, elini taşın altına koymaktır.

Yol, yoldaş olmaktır. Dostun kusurunu görmek, ona söylemek ama asla dostu terk etmemektir. Haktan, doğruluktan, sadakatten ve adâletten ayrılmayan dava eri, aynı ülkü’ye gönül bağlamış bir kardeşini değerlendirirken, “Falan şu olumsuz işi yaptı; fakat, onun adalet ve sadakatini görmezlikten gelemem” demeli, yol arkadaşına karşı vefalı olmalı ve hep hakkın hatrını yüce tutmalıdır.

Hz. Mevlana ne güzel söylemiş; “Dostlarını daima vefa ile hatırla. Arayan sen ol, bulan sen, tanıyan sen ol, kucaklayan yine sen. Kula vefası olmayanın Hakk’a vefası olmaz. Unutma can, sende en iyisi ne varsa dostuna onu ver.”

Davasına sadık olmayan insanlar kendine zulüm edenlerin esaretindedirler. Allah’a kul olamaz, arkadaşına dost olamaz. Zira dava yolu da kul olma yolu da dost olma yolu da sevdadan geçer. Sevda, emek ile gönülde tutulan bir bütün halindedir. Sevdasının bir köşesine ihanet eden zamanla bütününe de ihanet eder.

Davasına sadık olmayan bir insan, Mecnun gibidir. Ömrünü Leyla için ah-u zar ile harcamış. Ailesi razı oldu, gel Leyla’yı babasından iste diyenlere ” artık böyle daha iyidir, istemem” demiştir.

Kurtuluşun yolu adaletten, birlikten, kardeşlikten geçer. Başka yolarla halkı aldatanlar onlar birer taşerondurlar. Halka hizmet değil, halkı Hezimete uğratırlar…

İnsan; İki cihan serveri, insanlığın en güzel örneği Hz. Muhammed (s.a.v)’in devlet anlayışıyla, Hz. Ebubekir gibi devletine ve davasına sâdık, Hz. Ömer gibi adâletinden şüphe olmayan Hz. Osman gibi temiz ahlâklı Hz. Ali gibi ilmi geniş ve cesur birey olmaktır.

“Asıl marifet, yük altında ve hizmet esnasında sadık ve sağlam kalabilmektir. Yoksa, çay sohbetlerinde ve edebiyat kürsüsünde kahramanlık satmak kolaydır.” (Necmettin Erbakan)

Selam ve dua ile…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ