UA-139466830-1
adanaliyik.net

Kızdığın da bile anne diyerek ağlamanın adıdır ANNE

Arif TOPAL

Arif TOPAL

Spread the love

Kızdığın da bile anne diyerek ağlamanın adıdır ANNE

Birilerine boşluk hissi yaratan hiçbir özel günü sevmiyorum aslında.

Anneler günü, babalar günü, kadınlar günü, erkekler günü, sevgililer günü gibi…

Kapitalizme hizmet eden günlerin hiç bir farkındalık oluşturmadan hediye alma merasimine dönüştürülmesi olarak düşünüyorum.

Bir yerde okumuştum; “bu akımı başlatan kişi Anna Jarvis, sağlığında annesine yeterince ilgi gösterememesi ve annesine iyi davranmadığından vicdanını rahatlamak adına ortaya çıkardığı bir gün yani annesinin ölüm yıldönümü olduğu” ifade edilmektedir.

Günümüzde, kendilerini besleyip itinayla büyüten annelerini, babalarını, dedelerini, ninelerini evlerine sığdıramayanların, anneler babalar günü kutlamalarını görünce ne kadar benzer bir durum olduğunu hayretle izliyorum.

İslam gibi “Cennet, annelerin ayakları altındadır” öğretisine sahip bir dinin inananları olarak; ısmarlama, başka milletlerin günlerine ihtiyacımız mı var?

“Cennet anaların ayakları altındadır” diyen Peygamberimiz ﷺ Ebvâ’da anacığına uğramış, kabrini eliyle düzeltip hüzünlenmiş ve ağlamıştı. Sahabeler de O’nunla ağlamıştı.
Sonra niye ağladığı sorulunca “Annemin bana olan şefkât ve merhametini hatırladım, ondan ağladım.” buyurdu. (Bkz: (Nesâî, Cihad, 6) – (İbn-i Sa’d, I, 116-117, Müslim, Cenâiz, 105-108)

Her gün en az beş vakit namazda her son teşşehüdde anne ve babamızı anıyoruz hamdolsun. Bunu ihsan edene azameti kadar şükürler olsun.

Neyi niçin kutladığını bilmeden sisteme hizmet eden insan, biraz düşünme yetisini kullanabilse kutladığı günlerin aslında neye hizmet ettiğini kavrayacak.

Eskiden çekirdek aile deyince, anne baba, dede nine ve çocuklar diye sayılırdı. Şimdi dede ve nine hiç yok. Hoş onlarda gelinle oturmak istemiyorlar.

Gençlerin ise en büyük hayali tek başına ayrı bir evde oturmak.

Yani fiilen de zihnen de çekirdek aile parçalandı
ve bu öyle yapıldı ki kimsenin ruhu bile duymadı.

Şimdi annelerini bayramda bile hatırlamayanlar sadece görünmek için sanaldan kutlama yapıyorlar.

Sahi biz bu hale nasıl geldik?
Veya bizi bu hale kim getirdi?

Selam ve dua ile…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ