UA-139466830-1
adanaliyik.net

Mûteber olmayana itibar, vaktin ziyanıdır!

Arif TOPAL

Arif TOPAL

Spread the love

Mûteber olmayana itibar, vaktin ziyanıdır!

Mûteber olmayana itibar vaktin ziyanıymış” derler. Ne de güzel ziyanlarımız var çanak tuttuğumuz ellerimizle, dilimizle, ayaklarımızla, kalbimizden döküle döküle…

İnsan insan olmasından ötürü itibar etmenin sınırı nereye kadar olacak?

Rahmetli babam;

“-Oğlum, taş taşa vurduğunda dostunu seç,

-Baba, taş taşa vurması ne demek ?

-Oğul, insanlarla menfaatin çakıştığında, insanların senden menfaat elde etme ümidi kalmadığında gerçek dostlarını seç. Çünkü makam mevki itibar gittiğinde etrafında yalnız gerçek dost kalır” derdi. Ne kadar da güzel söylemiş.

Zira insan, nihayetinde ne olursa olsun geldiği yeri unutmamalı dostlar. Unutursa kaybolur fani dünyanın fena dehlizlerinde. Dedikodularla, iftiralarla değil; ahlakıyla, duruşuyla geleceği inşa etmeli.

Unutma; zenginlik mal gittikten sonra geride kalan, adamlık makam gittikten sonra geride kalandır. Dost ise hepsi gittiğinde yanında kalandır…

Bir de hak etmediği halde bir yolunu bulup bir makama oturanlar var. Etrafındaki ilginin kerhen olduğunu bilir ama bilmezden gelir. Makam gittiğinde ademe mahkum edilir. Halbuki dünyada en yüksek makam mübarek bir insanın gönlüdür.

Gönlü güzel insan her yeri güzelleştirir ve insan yaşadığı yere göre değil, taşıdığı yüreğe göre yaşar. Oraya girmeyi bilen bahtiyardır.

Çünkü gönlü mabed‘dir insanın; Yaradan’a yükselen bir makam, türlü mezalimin ardından, sığınacağı hanedir.

Selam ve dua ile…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ