UA-139466830-1
adanaliyik.net

Secde edenlere savaş açmışlar için, seccade ne ki?

Arif TOPAL

Arif TOPAL

Spread the love

Secde edenlere savaş açmışlar için, seccade ne ki?

 

Vahdet prensibi düşünüldüğünde, secde ediş neyi ifade eder?

Secde neye teslimiyettir?

Secde ettiğimize gerçekten teslim olduk mu?

Üzülerek ifade etmek istiyorum ülkemizde secdenin temsil ettiği değerler bilinmiyor. Secde eden neye secde ettiğini, secde ederken neye teslim olduğunu tam bilmiyor.

Oysa ki secde aklın eylemi, ruhun devrimidir.

Secde; tefekkür, tazim ve Allah’a teslimiyettir.

Secde iki kaşınızın arasından şimşek hızıyla geçen duaların saplandığı hedef makamıdır.

Secdede, Rabbe kavuşma umudu ve gayesi vardır. Bu yüzden secde, ibadetlerin en yüksek derecesinde durur. Orası, Rabbimizin tesbih ve tenzih edilme mekânıdır.

“Subhane Rabbiy’el-Âla” deriz secdelerimizde, yani; Yüce olan Rabbim her türlü noksan sıfatlardan uzaktır diyerek Onun, tekrar edilemez ve benzersiz yüceliğini överiz.

Secdelerimiz, sonsuzluk denizinin kıyısında başlar. O yere alın sürmüş parmak uçlarında, o sonsuz denizin titreşimleriyle gözlerimiz yaşarır. Yüce Allah’ın kudretini haşyetle hissettiğimiz andır o an…

Secde, tabi olmaktır Allah’a, Allah Tealanın haşmetli, yüceliğini takdis etmektir. Takdis ederek, bir rabıtaya, bir sefere durmaktır. Secdelerinde, Allaha sefer eder Müminler…

Secde edenlere savaş açmışlar için, seccade ne ki?

Kasıtlı olarak İslam’a savaş açan bir ideoloji ve ürünlerinin seccadeyi paspas etmesini neden bu kadar garipsiyoruz ki?

Allah’a secde edenlerin kırmızı çizgisi beşeri ve şeytan patentli ideolojiler değil İslam’dır. 

Beyni köreltilen nesillerin bu ideolojilerin kirli sularına eğilmiş, batı kaynaklı olan bu izmler kimi zaman beyinleri düşünemez, sorgulayamaz hale getirmiştir. Allah’a secde eden bir Müslüman sapkın beşeri ideolojilere, düzenlere boyun eğmez. İzim’lerin bataklığına girmez.

Bilir ki; “Kim İslâm’dan başka yaşayacağı bir din, bir düzen, bir medeniyet ararsa, bilsin ki, Allah huzurunda kendisinden böyle bir din, böyle bir düzen asla kabul görmeyecek, ahirette, ebedî yurtta da zarara uğrayanlardan olacaktır” (Al-i İmran, 85).

“Türkiye’de en tehlikeli fuhuş çeşidi beyinlere yapılan ideolojik tecavüzdür. Beyinlere “girip çıkan” ideoloji ve şirk içerikli zehrin haddi hesabı yoktur.

Dimağlar kirlenmiş, hakikat kavranamaz hale getirilmiştir. Zihinler ideolojik kavganın içine hapsedilmiştir. Kirli ideolojilerin tecavüzüne uğramış beyinlerin hakikati bulması zordur. ” Çünkü akıl duyularla elde ettiği verilere dayalı hüküm verme durumundadır.

İşte bu nedenledir ki, akla, duyu dışı alanda kalan gerçekliğe “iman” ederek yola çıkması teklif edilmiştir.

Selam ve dua ile…

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ